Vilnius University Student Co-living Campus
Type: Concept for Vilnius University Co-living campus
Client: Vilnius University
Status: Ongoing
Area: floor area - 8730 m²
Year: 2023
Location: Plytinės g. 17A, Vilnius, Lithuania
-
Chief Architect: Algimantas Neniškis
Concept phase: Algimantas Neniškis, Andrė Baldišiūtė, Sabina Grincevičiūtė, Emilija Deksnytė, Ignas Uogintas, Kasparas Žiliukas, Solveiga Buoželytė, Emilija Staškutė, Rūta Jagelavičiūtė
-
Client: Vilniaus universitetas
Visualisations: Darius Borusevičius
LT
Projekto vieta yra unikali - kokybiška infrastruktūra, šalia esantis miškas ir akademinių įstaigų artumas įtikina projektuojamai apgyvendinimo funkcijai. Sklypo ir architektūros pasiūlymus sufleruoja natūralios gamtos apsuptis, urbanistinė aplinka, pėsčiųjų ir dviračių takai.
Vakarinėje sklypo dalyje planuojamas pagrindinis 9 aukštų korpusas, kuris taptų ikoniška vieta studentų gyvenimui, taip pat žymėtų Saulėtekio mokslo centro teritorijos ribą. Rytinėje sklypo dalyje planuojami keturi kartotiniai 4 aukštų bendrabučiai, kurie masteliu, skaidymu, proporcijomis giminingi šalia esančiam sodybiniam užstatymui.
TERITORIJOS KONCEPCIJA
Planuojami pastatai sujungiami alėja, kuria naudosis ir pėstieji, ir dviratininkai, ir automobiliai. Ši alėja - vieša erdvė, kuri projektui vystantis taps ir pasivaikščiojimo takų tinklo dalimi, todėl prioritetas čia atiduodamas pėstiesiems. Vakarinėje sklypo dalyje esančią automobilių stovėjimo aikštelę numatoma apželdinti, įterpiant želdinių plotus. Taip būtų suskaidomas didžiulės aikštelės mastelis ir sklypas turėtų nuoseklų perėjimą nuo miško link gatvės.
SAULĖTEKIO AKADEMINIO MIESTELIO RAIDA
Poreikis statyti universitetinius miestelius Europoje atsirado 1960 m., kuomet sparčiai didėjo studentų skaičius, plėtėsi universitetai. Studentų miestelius buvo siūloma statyti miesto pakraščiuose, atvirose erdvėse. Anuomet buvo pradėta vystyti Saulėtekio akademinio miestelio koncepcija, o 1963 m. paskelbtas atviras konkursas universitetinio miestelio projektui Vilniuje. Projekto įgyvendinimas atiteko II vietos laimėtojams: Rimantui Dičiui, Juliui Jurgelioniui ir Zigmui Jonui Daunorai. 1966 m. buvo parengtas teritorijos detalusis planas, o už dviejų metų prasidėjo Saulėtekio miestelio statybos.
Pagal parengtą universiteto miestelio koncepciją teritorija buvo padalintas į tris zonas: edukacinę zoną su Vilniaus universiteto ir ką tik įkurto Vilniaus Inžinerijos ir Statybos Instituto fakultetais, kultūros ir sporto erdvę su valgykla ir sporto centru, gyvenamąją zoną su keturių ir penkių aukštų bendrabučiais (vadinti “Kamčiatka”) bei penkiais 16-os aukštų bendrabučiais, kurie vėliau buvo praminti „Niujorku“. Miestelio planas dinamiškos struktūros, laisvo planavimo su numatyta galimybe plėsti visas dalis, kadangi dideli akademiniai miesteliai buvo modernistinių miestų vizijos dalis. Akademinio miestelio komplekto dalys teritorijoje išdėstytos laisvai, pastatai darniai įkomponuoti miško properšose.
FUNKCINĖ STRUKTŪRA
Pagrindinio 9 aukštų korpuso pirmasis aukštas projektuojamas kaip viešoji pastato erdvė. Čia planuojama kavinė/valgykla, multifunkcinė renginių erdvė su mobilia scena, taip pat pagrindinės pagalbinės funkcijos, kaip skalbykla, rūbinė, san.mazgai, dviračių saugykla. Visos patalpos turi galimybę turėti atskirus įėjimus iš lauko, tad gali veikti tiek kartu, tiek atskirai. Kasdien, nevykstant renginiams, pirmasis aukštas tampa neformalia susitikimų ir pokalbių erdve. Kituose aukštuose įrengiami gyvenamieji kambariai su asmeniniais san. mazgais. Mažesniuose 4 aukštų korpusuose pirmame aukšte numatytos dviračių saugyklos, kitos erdvės pritaikytos gyvenamajai funkcijai. Kiekvieno pastato aukštuose nors viena bendra erdvė su tiesioginiu patekimu ant stogo terasų, apžvelgiančias aplinkinius miško masyvus.
TERASOS
Charakteringiausias pastatų bruožas - laiptuojančios terasos, kurios vizualiai smulkina tūrius, suteikia jiems žmogišką mastelį ir veikia kaip aukšto viešųjų erdvių pratęsimas. Ypatingo žavesio turi pagrindinio pastato terasų apjungimas lauko laiptais - persipynusios stogo terasos tampa savotišku studentų miesteliu.
ARCHITEKTŪRINĖ IŠRAIŠKA
Pastatų fasadų apdailai planuojama tolygios vientisos struktūros apdaila – tekstūrinis betonas, rupus tinkas su priedais (skalda, žėrutis, smulkūs akmenys) arba trisluoksnio betono fasado modulinė sistema. Grubios frakcijos apdaila kuria medžio kamieno, žemės paviršiaus įspūdį. Pastatų architektūrinei išraiškai išryškinti – numatoma medinė fasado apdaila terasų dalyse.
DIDŽIAUSIA TERITORIJOS VERTYBĖ – MIŠKAS
Projektuojama teritorija esanti Saulėtekio rytinėje dalyje yra ypatinga – ji apsupta miško. Todėl naujieji gyventojai ir lankytojai galės naudotis ne tik naujai projektuojamomis vidaus patalpomis, bet ir išnaudoti vietos potencialą – naudotis lauko erdvėmis, būti, stebėti, interaktyviai veikti jose. Mažosios architektūros elementai: suolai, dviračių parkavimo aikštelės prie įėjimų į pastatus, jaukus apšvietimas ir kiti elementai kuria tokią gyvenamąją aplinką, kurioje norisi būti gamtos apsuptyje.